Na stránke
Webshop

Traffic Statistics
Prihlasovacie meno:
Heslo:

Registrácia >

Partneri:
 
Najčastejšie otázky

Čo je vlastne pasívny dom?
Pasívny dom je skoro „nulový dom“. Jeho zostatková spotreba vykurovacej energie sa pohybuje okolo 10 kWh na meter štvorcový za rok, teda o 80% menej ako povoľuje nový energetický zákon v EU (Energieeinsparverordnung 2001). Pasívny dom preto nepotrebuje obvyklé vykurovanie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Len pár dní v roku beží bezpečnostné vykurovanie, ktoré so svojimi 500W potrebuje menej energie než kávovar.

Prečo nieje v pasívnom dome potrebné vykurovanie?
Kvôli vynikajúcej tepelnej ochrane sú tepelné straty tak znížené, že na vyrovnanie strát postačuje cez okná vnikajúca slnečná energia a vnútorné tepelné zdroje spolu s dohrievaním vzduchu.

Je bývanie v pasívnom dome zdravé?
Popri výraznej úspore vykurovacích nákladov a citeľne lepšou mikroklímou vo všetkým miestnostiach je treťou výhodou pasívneho domu zdravotný aspekt. Pasívne domy sú zaplavené svetlom, pretože kvôli využitiu slnečnej energie sú potrebné veľké južné okná.
Okrem toho má denné svetlo aj zdravotné výhody, napríklad svetlom je tvorený Seratonin tzv. „náladový hormón“ ktorý zabraňuje známej „zimnej depresii“.
Záplava svetla = dobrá nálada.
Ďalším produktom svetla je vitamín D, pôsobí na tvorbu kalcia ako prevencia proti osteoporóze.

Zdravý vzduch a zdravá klíma.
Každý, kto už navštívil pasívny dom v zime, je prekvapený vynikajúcou kvalitou a množstvom kyslíku v miestnostiach. Zdravotníci požadujú na udržanie zdravia 30 m3 čerstvého vzduchu na obyvateľa a hodinu. Táto hodnota sa v zime v obvyklom dome nedá dosiahnuť a hlavne preto sa v zime obyvateľom nedostáva dostatok kyslíku. Možným následkom je strata výkonu a dokonca oslabenie imunitného systému. Riadené vetranie v pasívnom dome zabezpečuje nepretržité vetranie a vynikajúcu klímu. Pachy a škodliviny, napr. cigaretový dym, sú od vetrané. Navyše aj čerstvý vzduch je filtrovaný ešte pred vstupom do miestností. Preto sú peľový alergici v pasívnom dome v zdravom a čerstvom vzduchu a bez dýchacích problémov.

Je možné v pasívnom dome otvoriť okná?
Samozrejme, že je možné kedykoľvek okná otvoriť. Vy to ale robiť nemusíte, pretože vetracie zariadenie v pasívnom dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. To má veľa výhod: Vďaka jemným filtrom ostáva prach a peľ vonku. Aj keď nie sú obyvatelia doma alebo cez noc, keď sú okná uzavreté, je kvalita vzduchu vynikajúca. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechať otvorené, lebo to vedie, ako u všetkých domov, k citeľnému ochladeniu teploty vzduchu a k nárastu spotreby vykurovacieho tepla.

Ako uchytiť police a svietidlá keď je polystyrénová stena?
Zvnútra je úprava sádrokartónu stien  a  na to sú zvnútra i zvonka špeciálne hmoždinky.
 
Je potrebné armovanie?
Podľa statického výpočtu.
 
Treba vibrovať betón?
Podľa konzistencii betónu.
 
Ako uložiť káble, vodovodné a kanalizačné vedenie?
Jednoducho, s nožom zarežeme do polystyrénu ryhy a uložíme vedenie.
 
Nevznikne pleseň v rohoch?
Nie.


Všetky práva vyhradené. Aktualizované 24/11/2018  WebDesign